Kesztölc Kestúc

keresés

Gábor szereti a csípőst. Olyan paprikákat termeszt Cséven, amiket csak kesztyűvel lehet megfogni. Most fantasztikus fotókkal és részletes leírással összefoglalta a tapasztalatait.

Először magyar fajtákkal kísérleteztem,mint pl a :-Budai erős,cseresznye. Közben kaptam Thaiföldről magokat, amiket magyar fajtákkal párhuzamosan termesztettem. Ugyanakkor vetettem el, mint a magyar fajtákat, de ezek mind zöldre értek csak be. Ebből zöld Chili szószt csináltam, ez azóta is a kedvencem. A thai növényekről semmit nem tudtam,sem a fajtájukat sem a pontos származást,de az erejük meggyőző volt.

7Pot Jonah

Idén próbaképpen a világ legerősebb paprikáival is el kezdtem foglalkozni. Ezek a chilik sokkal kényesebb növények, mint a nálunk termők. A termésidejük is hosszabb,a palántává kinevelésük is sokkal több figyelmet igényel. Ezekkel a fajtákkal foglalkozom: Carolina Reaper, Dorset Naga, Jolokia Yellow, 7Pot Jonah, 7Pot Orange,Sunrise Scorpions,Chocholate Jolokia, Jalapeno.

Dorset Naga

A Jalapeno közöttük kakukktojás mert az ereje jóval elmarad a többiekétől,hozzájuk képest “gyenge” paprika, az íze nagyon finom és vastag húsa miatt sokkal több mindenre használható (savanyítás,egyebek).

Sunrise Scorpions

A palántákat előnevelve kaptam, így a nagyon rizikós”csecsemőkort” kihagyva kezdtem bele a termesztésbe. A kicsiket kókuszrostos perlitben nevelve vettem át. Addigi életüket fóliasátorban élték. Azonnal kiültettem őket. Tapasztalat híján egy hasonlóméretű gödröt ástam, mint amekkora tápkockában jöttek. A gödör alját perlittel töltöttem meg. Colos csőből 25 centiméteres darabokat raktam melléjük,hogy a tápozást szabályozottan tudjam csinálni. Ezeknek a növényeknek nagyon fontos a magas hőmérséklet és a tápoldatozás. Enélkül ledobják a virágjaikat, és nem köt be a termés. 

7Pot Orange

Kétnaponta adok nekik áztatott csalánlevet és áztatott trágya keverékét vízzel hígítva. Heti egyszer komplex tápoldatot kapnak: Kalcium, Nitrogén, Kálium-keverékét. Eddig minden rendben van, gyönyörűen teremnek, kivéve a legerősebbet (Carolina Reaper). Ez valamiért csak virágot hozott sajnos, de mivel évelők jövőre megőrzöm és újra fogok próbálkozni.

Chocolate Yolokia

A csípősséget mérő Scoville skálán ezek a paprikák a legtetején foglalnak helyet 1-millió és 2 millió körüli értékekkel. Jó tudni, hogy a magyar erős paprikák 500-1000 Scoville tartalommal rendelkeznek. El lehet képzelni,hogy miféle hatást válthat ki egy ilyen paprika megevése.

A Scoville skála Wilbur Scoville-ről kapta a nevét. Az úriember 1912-ben alkotta meg ezt a skálát, mely arra szolgál, hogy meghatározzák segítségével a paprika csípősségét a kapszaicin mérésével. A skála nullánál kezdődik, a másik véglet úgy 16 millió, de ez már a tiszta kapszaicin mértékegysége, amitől azért igen távol állnak még a legerősebb chili paprikák is. A nulla egységű paprikák közé tartozik például a zöldpaprika, vagy éppen a kaliforniai paprika. A Scoville teszt lényege, hogy a vizsgált paprikából oldatot készítenek, melyet addig hígítják cukros vízzel, míg a csípő érzést érezni lehet. Ezt eredetileg öt kóstolón tesztelik.

Yolokia Yellow

A csípősséget tehát a hígítás mértéke határozza meg. Vagyis például egy 500000 SHU értékű paprikából készült kivonatot több mint 500000-szeresére kell hígítani ahhoz, hogy ne lehessen már érezni a csípős ízt. Azonban az organoleptikus tesztnek van egy hátránya: olyan mérés, mely szubjektív emberi érzékelésen alapul.

Napjainkban egy másfajta módszert is használnak a csípősség megállapítására, ezt a nagy teljesítményű folyadékkromatográfiával mérik, szokták Gillett- módszernek is nevezni az eljárást. Ennek lényege, hogy az adott növényben, fűszerben jelen lévő csípős anyagokat együtt mérik, a kromatográf pedig ezek koncentrációit csípősségük intenzitásával súlyozza. Az eredményt ASTA csípősség-egységben adják meg. Így 15 Scoville-egységnek hozzávetőlegesen egymilliomod rész kapszaicin felel meg. Ez azt jelenti, hogy az így kapott értékek nagyjából 20-40%-kal alacsonyabbak, mint amiket a Scoville-teszttel kapnánk.

Dorset Naga Siam Twins

A nagyon erős chilik felhasználásának a módja vékony bőrű szinte hús nélküli termésük miatt korlátozott. Csak szószokba érdemes tenni és szárítva, bár itthon savanyítják is, ezt gyengébb paprikák felhasználásával együtt érdemes csak gazdaságosan előállítani.

Chiliszószt fogok belőlük készíteni,ami iszonyatos ereje miatt igen gazdaságos lesz. :).

Olvasta már?